הכל על איפור, שיער וטיפוח


העולם מתחלק לשני סוגים של כלות – אלה שמתאפרות ויודעות בדיוק מה הן רוצות ומה מתאים להן, ואלה שלא מתאפרות בכלל ומוצאות את עצמן חוששות ומבולבלות. כך או כך, הרבה פעמים לפני החתונה, מגיע השלב שאתן מוצאות את עצמכן מול שפע ספקים בתחום והולכות לאיבוד. לשם כך, פנינו ללאנה שוורצמן שהיא מאפרת בחסד, אבל היא גם פסיכולוגית, ולכן אין טובה ממנה במתן ייעוץ לפוסט מן הסוג הזה.

ככלל, האיפור והשיער אינם יכולים לעמוד בפני עצמם, הם חייבים להיות מקושרים למראה הכללי, אותו מכתיב נושא, סגנון האירוע והשמלה.

סגנון האירוע

רצוי לבנות את האירוע סביב נושא מסויים (theme), שכן אירוע כזה יוצר הרמוניה וחיבור. הוא מפעיל את כל החושים, אבל לא בבלאגן. לא חייבים להתפרע, מספיק שיש חוט מקשר, ולו הדקיק ביותר, בין כל או רוב המרכיבים שלו, וזה כבר מוסיף להרמוניות. אין ספק שאירוע כזה הוא מושקע ואישי יותר.

בוחרים את שמלת החתונה ואת פלטת הצבעים

שמלת הכלה הנה מוטיב מרכזי בחתונה. כל העיניים מופנות אל הכלה, בין אם היא לוקחת חלק בקבלת הפנים ובין אם היא מגיעה ישירות לשביל החופה. לכן, רצוי לקנות את השמלה, או לבחור סגנון כבר בתחילת הדרך. סגנון השמלה והאלמנטים העיצוביים שלה משפיעים על מרכיבים רבים בחתונה עצמה – עיצוב, פלטת הצבעים לאירוע, עוגה, הזמנות, איפור, שיער, חליפת חתן ועוד.

לאחר שבוחרים את נושא וסגנון האירוע, את צבעי האירוע ואת השמלה, אפשר לעבור לשלב הבא, שהוא לא פחות חשוב – איפור, טיפוח ושיער.

הכיני את עצמך מבחינה רגשית

לפני שאת קובעת פגישה ו/או ניסיון, מומלץ להתכונן מבחינה רגשית. גם אם אף פעם לא דמיינת איך את הולכת להראות ביום חתונתך, זה הזמן לפנטז. ברגע שתשחקי קצת עם רעיונות ותהיה לך תמונה בראש, יהיה לך קל יותר לבחור במאפר/ת ובמעצב/ת שיער שסגנונם ואישיותם מדברים אליך.

שאלות שצריך לשאול

רצוי לשאול את עצמך אחת מהשאלות הבאות או את כולן:

 • מה אני הכי אוהבת בעצמי?
 • אילו חלקים בעצמי הייתי רוצה להעצים באמצעות האיפור/התסרוקת (מבחינה חיצונית וגם באישיות)?
 • האם יש בי תכונות שפחות באות לידי ביטוי ביומיום והייתי רוצה להדגיש אותן?
 • האם אני רוצה להעיז ולשנות את סגנון השיער והאיפור או שאני מעדיפה להישאר עם המוכר?
 • איזו דמות אני רוצה לראות ומה אני רוצה לשדר בסוף התהליך, כשאסתכל על עצמי במראה, שבן זוגי יפגוש אותי ושהאורחים יראו אותי.
 • אני רוצה שיסתכלו עלי ויגידו _______, ________, ________ (השלימי בעצמך).
 • האם יש שחקנית/דמות מוכרת שאני מתחברת לסגנון שלה? אם כן, מה מייחד אותה או את סגנונה?

עם המחשבות האלה, והתשובות על השאלות, הגיעי למאפר/ת ולמעצב/ת השיער והמשיכו יחד בסיעור המוחות, עד שתגיעו למראה שתהיי שלמה איתו ושמתאים ללוק הכללי.

הכיני את עור הפנים

העור שלך הוא הקנבס שעליו "יישב" האיפור. תהיה זו המאפרת המקצועית ביותר והחומרים המעולים ביותר, האיפור תמיד יראה הרבה יותר טוב על עור מטופח. הרבה פעמים כל מה שצריך הוא להכניס לשימוש קרם לחות טוב בבוקר ובערב, ופעמיים בשבוע סבון פילינג שמקלף בעדינות את שכבות העור המתות. עור פנים מטופח יבטיח שהמייק-אפ "ישב" בצורה אחידה הרבה יותר. ולפעמים, למשל במקרים של אקנה או סבוריאה, נדרשת התערבות של איש מקצוע. קוסמטיקאי/ת טוב/ה או רופא/ת עור יהיו הכתובת הנכונה.

טיפול פנים

באופן כללי, מומלץ לחכות עם טיפולי פנים לא נחוצים עד אחרי החתונה. במידה ואת בוחרת לעשות טיפול פנים (מכל סוג), חשוב לעשות אותו לא פחות מחודש לפני החתונה, כדי לתת לעור להחלים ולהתחדש. את טיפול הפנים מומלץ לעשות אצל קוסמטיקאית מוסמכת שכבר עשית אצלה טיפולים בעבר, את בטוחה שהיא טובה לך ושכבר ניסית את החומרים שבהם היא משתמשת.

איפור וקוסמטיקה

זה לא הזמן לשנות/להחליף תכשירי קוסמטיקה, איפור וחומרים נוספים שפוגשים את העור (אבקת כביסה, מרכך וחומרי ניקוי אחרים). יכול להיות שאת רגישה לאחד המרכיבים ואת עלולה לפתח אלרגיה. הדברים נכונים גם לגבי תרופות, ויטמינים גלולות למניעת הריון וכדומה. אם בכל זאת את רוצה להחליף, עשי זאת לפחות כחודש או יותר לפני החתונה.

טיפול זוהר לפני החתונה

בשבוע שלפני החתונה אפשר לעשות טיפול זוהר – פילינג עדין ומרענן, החדרת לחות ועיסוי בשמנים שעושה חסד עם עור הפנים. שוב, ההמלצה היא לעשות אצל קוסמטיקאית מומלצת ומוסמכת שמכירה אותך ואת עור פניך.

פילינג ו- Microdermabrasion

טיפולים אלה מבטיחים עור רענן, חלק ומחודש. אבל ממש לא רצוי לעשות אותם בסמיכות לחתונה מכיוון שעור הפנים נוטה להתקלף לאחר הטיפול והאיפור לא בהכרח מכסה. מומלץ לקבוע תור לטיפולים מהסוג הזה (כולל גם לטיפולי Botox) לפחות חודש לפני החתונה.

חומרי איפור

בדקי האם המאפר/ת משתמש/ת באיפור טוב ואיכותי, כמו גם האם הוא נבדק מבחינה אלרגנית. ישנם מאפרים שמקפידים לא להשתמש במוצרים שנוסו על בעלי חיים. אם נקודה זו חשובה לך, כדאי לברר גם את זה.

איפור באייר-ברש

בשנים האחרונות נכנס יותר ויותר השימוש באייר-בראש, מרסס ידני קטן דמוי עט, שמחובר למיכל מייק-אפ ומפזר את החומר על הפנים. הרבה פעמים נשאלת השאלה האם עבודה של מאפר שמשתמש באייר-בראש היא טובה יותר או פחות מעבודה של מאפר שעובד עם מברשות או עם הידיים. לצורך התשובה אפשר לחשוב על עולם הציור. ישנם ציירים שעובדים עם הידיים, ציירים שעובדים עם מברשות וציירים שעובדים עם ספריי. מעבר לכישרון הבסיסי של האומן, איכות הציור פעמים רבות נובעת מרמת מיומנותו בכלי. ישנם לא מעט מאפרים (וגם ציירים) שממש צריכים להרגיש את החומר באצבעותיהם או עם המברשות כדי להגיע לתוצאה המדוייקת ביותר. וישנם מאפרים שדווקא השימוש באייר-בראש מאפשר להם להגיע לתוצאה המדויקת ביותר. לכן, מה שיקבע את איכות העבודה היא רמת המיומנות של המאפר בכלי שבו הוא משתמש.

איפור קבוע

אם החלטת לעשות איפור קבוע יש לעשות זאת כחודש (או יותר) לפני החתונה. לוקח לצבע כעשרה ימים לדהות ולהתמזג בטבעיות עם העור. התייעצי עם בעל המקצוע שבחרת מה עלייך לעשות לפני הטיפול בכדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר. רצוי למרוח שמן קיק על בסיס יומי כחצי שנה לפני הטיפול בכדי להכין את עור הפנים לאיפור הקבוע.

הכיני את שיערך

במידה ואת רוצה להגיע ליום החתונה עם גוון מסויים בשיער, יש להגיע למספרה לפחות חודשיים לפני החתונה, שכן לעיתים בכדי להגיע לגוון הרצוי (מבלי לגרום לשיער נזק) נדרשים מספר שלבים. במידה ומדובר בגוון שלא דורש שינוי דרסטי ו/או גוונים, אפשר לעשות זאת כשבועיים/שבוע לפני החתונה. כדאי לחפוף את השיער על בסיס קבוע ולהשתמש במסכות הזנה. אולם, מומלץ לא להשתמש במרכך שיער בחפיפה האחרונה, למעט כלות  עם שיער מתולתל.

שינוי תספורת

אם החלטת לשנות תספורת, עשי זאת מספיק זמן מראש בכדי שתוכלי להתרגל לשינוי. בכל מקרה, מומלץ לא לשנות תספורת בצורה דרמתית אחרי ההתייעצות עם מעצב השיער. אם יש צורך בתספורת (בכדי להחיות את השיער כדאי לספר את הקצוות), קבעי תור כשלושה חודשים עד חודש לפני החתונה והסתפרי כרגיל. התקופה שלפני החתונה מספיק לחוצה ואין צורך להוסיף עוד משתנים שיכולים לגרום ללחץ.

צבע שיער חדש

אפילו אם הספר שלך הוא הכי טוב בעולם, המנעי מצביעת השיער בצבע שאינך מכירה. את לעולם לא יכולה לדעת איך יראה הצבע החדש והאם הוא יתאים לגוון העור שלך ולמראה הכללי. כפי שכבר ציינתי, במידה ואת צובעת, מומלץ לצבוע את השיער מספיק זמן מראש, כך שבמקרה של "פשלה" יהיה מספיק זמן לתקן (לא מומלץ לצבוע שוב מיד אחרי צביעה מחשש לנזק לשיער). התייעצי עם מעצב השיער שבחרת לעיצוב שערך ביום החתונה בכל מקרה של שינוי.

שיזוף

לא רק שהשיזוף מסוכן לעור, כלה עם כוויות שמש זה ממש לא מראה מלבב. יתרה מכך, האיפור פשוט לא נתפס על עור שרוף. לכן, אם בחרת להשתזף, עשי זאת בתבונה ובהדרגתיות. אם את בוחרת באפשרות של מיטת שיזוף, שיזוף בהתזה, קרמים ומשחות למיניהם, עשי זאת מספיק זמן מראש. מומלץ לעשות ניסיון כחצי שנה לפני החתונה. אם את מרוצה מהתוצאה, רשמי את המספר הקטלוגי של המוצר. בכל מקרה, חשוב להשתמש במוצרים המאושרים על ידי משרד הבריאות ובמכונים מוסמכים. חשוב למרוח לאחר השיזוף (הן הטבעי והן המלאכותי) קרם הזנה טוב ובנדיבות.

הורדת שיער

גם כאן, כדאי לדבוק בשיטה אליה את מורגלת. הורדת שיער בשעווה, למשל, עשויה להשאיר סימנים אדומים וכחולים, ולכן, אם את לא רגילה לעשות שעווה (במיוחד באיזורים הרגישים יותר – קו הביקיני ופנים), הימנעי מכך. אם את מורידה שערות באמצעות סכין, מומלץ למרוח הרבה קרם גוף או קצף גילוח עשיר לפני הסרת השיער בכדי להגיע לתוצאות טובות יותר. אם את מסירה שיער באמצעות מכונה ו/או שעווה, הימנעי ממריחת קרם גוף כמה ימים לפני פעולת ההסרה.

בכל הנוגע להסרת שיער מאזור הפנים, יש להמנע לחלוטין משימוש בשעווה לפחות חודש לפני החתונה. הסיבה לכך היא שהשעווה מסירה גם את הפלומה הדקיקה והבלתי נראית שמכסה את העור שעליה נתפס המייק-אפ. ללא השכבה הזאת, המייק-אפ יזוז מהמקום שבו נעשה השימוש בשעווה. במידת הצורך, מומלץ להסיר שיער מאזור הפנים באמצעות חוט או פינצטה.

עיצוב גבות

גם אם את לא מורטת גבות באופן קבוע, מומלץ לסדר את הגבות לפני החתונה. רצוי ללכת למעצבת גבות טובה ומומלצת כשבועיים-שלושה לפני החתונה ובמידת הצורך ללכת שוב כמה ימים לפני החתונה.

טיפוח הידיים

בכדי שידייך יהיו רכות ונעימות למגע, מומלץ לעסות את כפות הידיים על בסיס קבוע  בקרם ידיים טוב, החל מחודש לפני החתונה. אם העור מסביב לציפורנייך נוטה להתפצל, כדאי למרוח קרם מתאים שימנע את הפיצול. קרמים מסוג זה נקראים cuticle cream ואפשר להשיגם ברשתות הפארם השונות.

מניקור ומריחת לק

מומלץ לעשות בבוקר החתונה. אם את עושה באופן קבוע ג'ל ו/או יש לך בנייה, כדאי להתייעץ עם המניקוריסטית הקבועה ולתאם לוחות זמנים.

בניית ציפורניים

אם מעולם לא עשית בניית ציפורניים, אבל החלטת לעשות לפני החתונה, מומלץ לעשות זאת כשלושה שבועות לפני, כך תוכלי להתרגל אליהן ולבחור את אורך הציפורן. מילוי ומריחת לק אפשר לעשות יום לפני האירוע (אל דאגה, אפשר ללכת עם בנייה ולק שלם למקווה). הקפידי שהמניקוריסטית מורחת מספיק חומר אנטיבקטריאלי, שחלילה לא תתפתח פטרייה בציפורן.

טיפוח כפות הרגליים

מעבר לפינוק, יש חשיבות רבה לשמור על כפות רגליים נטולות סדקים, ציפורניים שבורות, פטריות, יבלות ושאר נגעים לא אסטטיים. רצוי לעשות טיפול מקדים כשבועיים לפני החתונה וביום החתונה להינות מעיסוי כפות רגליים מרגיע ומריחת/חידוש הלק.

אפשר ורצוי למרוח קרמים לפני השינה ולשייף את איזור העקב פעם בשבוע.

פגישת ניסיון עם מאפרת/מעצבת שיער – כן או לא?

ישנם אנשי מקצוע שעושים פגישת ניסיון ואחרים שמסתפקים בפגישת יעוץ. אם איש המקצוע מנוסה, בעל חוות דעות רבות וטובות ויש ביניכם כימייה, סביר מאוד שאפשר לסמוך עליו גם ללא ניסיון, שלא פעם מייקר את כל העניין בכמה מאות שקלים. ההחלטה האם לוותר על הניסיון תלויה גם באישיות שלך. יש נשים שיתקשו לשאת את אי הודאות לגבי התוצאה הסופית ביום החתונה ובשביל השקט הנפשי עדיף לבחור באופציה עם הניסיון. נשים אחרות יודעות שקשה להן יותר דווקא עם בחירות והתלבטויות. במקרה כזה עדיף לבחור באיש מקצוע מנוסה ולסמוך על שיקול דעתו כדי לא לשגע את עצמכן לפני החתונה.

בין אם בחרתן בפגישת ניסיון ובין אם נפגשתן רק לפגישת יעוץ, חשוב מאוד לוודא שהפרטים נרשמו ונחתמו, בטח ובטח אם שילמתן מקדמה!

מקום ההתארגנות

אם החלטת להתארגן בביתך, בבית מלון או מקום אחר, חשוב לברר האם אנשי המקצוע מגיעים עד אליך ביום האירוע. במידה וכן, יש לברר האם ישנה תוספת תשלום עבור הנסיעות כדי לחסוך לעצמכן הפתעות לא נעימות ביום החתונה או בסמיכות אליה.

זמני התארגנות ביום האירוע

האיפור אמור להיות הדבר האחרון שעושים לפני היציאה לצילומים. בימי הקיץ במיוחד, בגלל החום והלחות עדיף לצאת כמה שיותר מאוחר לצילומים. לצורך הדוגמא, נאמר שהחלטתם עם הצלם לצאת לצילומים בשעה 16:00. המשמעות היא ששלב האיפור אמור להסתיים עד 15:30 כדי שגם יהיה לך זמן ללבוש את השמלה וגם לפגוש את החתן (כדאי להקדיש למפגש המרגש עם החתן עשר דקות/רבע שעה). איפור כלה אורך בדרך כלל שעה, ולכן יש להתחיל להתאפר בסביבות 14:30. האיפור נעשה אחרי שלב השיער, אולם לפעמים לאחר האיפור עושים טאצ'אפים אחרונים גם לשיער.

במידה וישנן מלוות שיוצאות אתכן לצילומים, הן צריכות לסיים את האיפור לפניכן. אם המלוות לא יוצאות איתכן לצילומים, הן יכולות להישאר עם המאפרת במקום ההתארגנות (יש לוודא שזה בסדר שהן תישארנה להתארגן במקום ההתארגנות) ולהתאפר לאחר שתצאו לצילומים. כמובן שלא תמיד תדעו במעמד חתימת החוזה עם המאפר/ת ומעצב/ת השיער כמה מלוות יהיו לכן ביום האירוע ובאיזו שעה בדיוק אתן יוצאות לצילומים. לכן, בעת החתימה על החוזה, חשוב לציין כמה זמן מראש עליכן לעדכן את בעל/ת המקצוע גם בפרטים האלה.

ליווי מאפר/ת ומעצב/ת שיער לצילומים המוקדמים ולאולם

באופן כללי, מאפר/ת ומעצב/ת שיער טובים, שעושים את עבודתם כמו שצריך, לא צריכים ללוות את הכלה לצילומים המקדימים ו/או לאולם. אם את רוצה להתפנק, ויש לך את היכולת הכלכלית לעשות זאת, את יכולה בשמחה לבקש מבעלי המקצוע שארגנו אותך להצטרף לכל היום. במקרה כזה, יש לקחת בחשבון שהטיפול בך לוקח זמן (לפעמים הרבה זמן) והאירוע גם ככה קצר ועובר מאוד מהר.

לבוש ביום האירוע

עד לרגע שבו תלבשי את השמלה, כדאי שיהיה עליך משהו נח שיהיה לך קל להוריד מבלי להרוס את האיפור והתסרוקת. שמלה שאפשר להוריד גם דרך הרגליים, חולצה מכופתרת או חלוק הן כולן אפשרויות טובות. כלות מעדיפות ללבוש לבן, אבל כל צבע חלק אחר מתאים ומצטלם יפה.

חוזה

גם כאן, אנו ממליצות לא לחתום על כלום לפני שלוקחים את החוזים של הספקים השונים הביתה וקוראים אותם לאורך ולרוחב. חשוב מאוד לחתום על הדברים שנאמרים ומסוכמים, גם בפגישה הראשונה. בנוסף, יש להכניס את כל ההערות והסיכומים לחוזה רשמי. דווקא עם ה"ספקים הקטנים" אנחנו יותר מחפפים…. למרות שהסכומים שהם גובים פחות "רציניים", עדיין, לא כדאי לתת מקדמות ללא אישור וחתימה על חוזה, כשכל התנאים ברורים, מתאימים ומקובלים על שני הצדדים. כמו כן, שימי לב ששני הצדדים (הן הספק והן את) חתומים על ההסכם.

סעיפים בחוזה

הסעיפים המפורטים חשובים ביותר ולכן יש לוודא שהם מעוגנים בחוזה כתוב וחתום:

 • תאריך האירוע.
 • שעת הגעת הספק למקום ההתארגנות (במידה ואת לא מתארגנת בסלון כלות/מקום של הספק).
 • שעת הגעה שלך לסלון הכלות ושעת תחילת התארגנות (במידה ואת מתארגנת בסלון כלות/מקום של הספק).
 • זמני התארגנות – כלה + מלוות.
 • האם את הכלה היחידה או יש כלות נוספות ומלוות נוספות מלבדך. אם יש כלות/מלוות נוספות חשוב לברר כמה.
 • עלויות – איפור/שיער לכלה. מה העלות של מלוות (במידת הצורך).
 • האם העלות כוללת נסיעות (במידה ואת לא מתארגנת בסלון כלות/מקום של הספק)
 • האם יש תוספת תשלום על תוספות שיער, ריסים וכדומה.
 • סכום המקדמה ששולמה.
 • תנאי ביטול – גם מצד הספק וגם מצידך.
 • תאריך העסקה וחתימה הן של הספק והן שלך.

לשחרר ולהנות ביום האירוע

חשוב שאת הבחירות וההחלטות בנוגע לאיפור, שיער וטיפוח תעשי לפני יום החתונה. אם חשובה לך חוות דעתם של חבר/ה אמא/חמות אחות, קחי אותם לפגישת הניסיון. אם עשית את כל ההכנות הללו, סמכי על בעלי המקצוע שבחרת שהם יודעים את עבודתם ויעשו הכל בכדי שאת תהיי מרוצה!

ביום עצמו פשוט תזכרי שכל מה שהיה בשליטתך כבר עשית, ונשאר לך רק להינות מכל הפינוקים ותשומת הלב מסביב.

איך להוריד את האיפור ולפרק את השיער אחרי האירוע

במידה והודבקו ריסים מלאכותיים, ראשית יש להוריד אותם. הדבק מבוסס על לייטקס ולכן משיכה קלה בריסים תמשוך החוצה רק את המלאכותיים. המסקרה והאיליינר הם הקשים ביותר להסרה. לכן, הרטיבי את אצבעותייך במים חמים ועברי בעדינות על הריסים עם האצבעות כדי להוריד את השכבה הראשונית. על הפעולה הזאת חוזרים מספר פעמים, עד שרב המסקרה ירדה. לאחר מכן, מומלץ לסבן היטב את הפנים עם סבון פנים/ג'ל ניקוי ולשטוף טוב. את השאריות יש להוריד עם מסירי איפור יעודיים לעיניים ולפנים. גם אם את בקושי עומדות על הרגליים בסוף הערב, מאוד לא מומלץ לישון עם האיפור, כדי לא להתעורר למחרת עם עיניים אדומות ומגורות.

במידה ויש לך תוספות שיער ואין לך כח להוריד אותן, עדיף להתעסק עם זה ביום שלמחרת. לחפוף את השיער עם תוספות זה רעיון לא טוב שיכול אף לסבך את הסרתן ולהרוס אותן, שזו בעיה, במיוחד אם סיכמתן עם מעצב/ת השיער שהתוספות יוחזרו. איך בכל זאת מורידים? מעטים היום בעלי המקצוע שעדיין משתמשים בדבק כדי להצמיד את התוספות. מאוד קשה וכואב להוריד את זה אחר כך. במידה ובכל זאת התוספות שלכן הוצמדו עם דבק, מניחים כמות גדולה של מרכך שיער על שיער יבש ומחכים שהדבק יתרכך לפני שמושכים את התוספת. במידה והתוספות הוצמדו עם סיכות, כל מה שצריך זו סבלנות לשלוף את כולן. ישנם מעצבי שיער שתופרים את התוספות לשיער. במקרה כזה, עדיף לגשת לאיש המקצוע כדי שיעשה את מלאכת ההתרה בעצמו, בלי לפגוע בשיער הטבעי שלכן ובתוספות.

קרדיט תמונות: פינטרסט


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s