תקליטן לאירוע – כל מה שצריך לדעת ולשאול


יש המון ספקים בתחום המוסיקה ולכן צריך לעשות סקר שוק מקיף ועבודת שטח, עוד לפני הפגישה הראשונה.

דברו עם חברים, מכרים ומשפחה שנמצאים בתהליך של הפקת אירוע כזה או אחר או שהאירוע כבר מאחוריהם ובקשו המלצות, הערות והארות. בנוסף, חפשו באינטרנט המלצות. בקשו הצעות מחיר במייל או בטלפון. זה מאוד מקובל היום. הזמן שלכם יקר, נצלו אותו בחוכמה. אם נאמר לכם מחיר בטלפון והוא מתאים לתקציב שלכם, בקשו את זה גם בכתב, לפני שאתם מגיעים לפגישה.

ספק שלא מספק נתונים כאלה או אחרים לוקח בחשבון שלקוחות אולי לא יגיעו אליו. אתם צריכים לדאוג לאינטרסים שלכם.

כמו כן, אנחנו ממליצים להתחיל לאסוף כרטיסי ביקור של תקליטנים שאהבתם, אם כי אנחנו מעט מסתייגים, שכן פעמים רבות המוסיקה שנבחרת היא בחירה של הזוג ולא תלויה בבחירות של התקליטן. כלומר, ידיו לעיתים כבולות….

יש תקליטנים יותר "מעורבים" שאוהבים להיות המרכז של הערב…. אם זה לא מתאים לרצונות ולאופי, חשוב לעשות את הסינון כבר מההתחלה ("קבלו את החתן והכלה במחיאות כפיים סוערות…").

פגישה ראשונה

אחד הדברים החשובים זאת הכימיה עם הספקים הנבחרים. פה זה חשוב שבעתיים, שכן לתקליטן מקום חשוב בהצלחת האירוע. הוא אחראי על החלק המסיבתי (פרק זמן גדול מתוך סך האירוע).

הקשיבו לתחושות הבטן שלכם ובחרו תקליטן שאתם סומכים עליו.

חשוב לראות שאתם באותו "קו", שהסגנון המוסיקה שלו מתאים להעדפות שלכם, שנעים לכם איתו, שהוא מרגיע ונותן ביטחון, שהוא יודע להגיד גם אם משהו לא נראה לו בבקשות שלכם בצורה נעימה ואמיתית, שמשרה אוירה נעימה ולא מלחיצה ויותר מהכל, שהוא האדם שאתם רוצים שיקפיץ לכם את הרחבה.

תקליטן שלא מצליח לקרוא את הסגנון המוסיקלי שלכם ו"דוחף" סגנונות מסויימים שהוא מורגל לשים, רק כדי ש"יהיה שמח", כנראה הוא לא התקליטן בשבילכם.

מומלץ לבקש קישורים לאירועים או לראות אותו באירוע (שוב, עם הסתייגות קלה… ). שימו לב בעיקר למעברים בין שיר לשיר ולמעבר בין הסגנונות השונים. כמו כן, שימו לב להתנהגות התקליטן ולחיבור שלו עם הקהל. זה גם המקום לראות אם התקליטן משמיע רק פלייליסט מוכן מראש או שהוא משנה ומוסיף שירים בהתאם לקצב האירוע.

לשאול מה הידע והניסיון שלו – האם הוא מתקלט רק בחתונות או שמא יש לו ניסיון גם במועדונים ובאירועים נוספים (אירועי חברה, בר/בת מצווה וכדומה). לשאול כמה שנים הוא בתחום ומה מסלול ההתפתחות שלו.

האם הוא מזוהה עם סגנון מוסיקה אחד או שהוא מתכוונן לפי רצונות הזוג.

האם הוא בראש פתוח ומוכן לבחון גם שירים שהוא לא מכיר ו/או פחות שגרתיים. האם הוא יהיה מסוגל לשלב אותם בכל האירוע או בחלקים ממנו (לדוגמה: טראנס, הורה, ריקודים סלונים וכיוב')

האם הוא דואג להישאר מעודכן מבחינה מוסיקלית ויכול לשלב שירים מתאימים מתוך תקליטים חדשים שיוצאים בסמיכות ליום האירוע שלכם.

מומלץ לספר קצת עליכם: על סיפור ההיכרות שלכם, האהבות שלכם, תחומי העיסוק, התחביבים שלכם וכדומה. בנוסף, נקודות חשובות שקשורות לאירוע – אם אתם חוששים ממשהו, כמות הצעירים באירוע, כמות המבוגרים באירוע, כמות הילדים באירוע, האם אתם מהסוג שרוקד או מהסוג שמעדיף שלא, אם יש אטרקציות באירוע שהוא אמור לדעת עליהן (זמר, להקת מתופפים, נאומים, טקסים וכדומה) וכיוב'.

אם האירוע שלכם הוא בעל קוד לבוש מסויים וחשוב לכם שהתקליטן יתלבש בהתאם, זה המקום להגיד. שיהיה ברור ומקובל על הספק כבר מתחילת העבודה מולכם.

ביטוח ובטיחות

האם התקליטן והציוד מבוטחים, על איזה סכום הביטוח ומה סוג הביטוח. מומלץ לשאול גם מהי חברת הביטוח ולבקש העתק.

מה קורה במקרה של אובדן/גניבת הציוד במהלך או בסמיכות לאירוע.

מה קורה במקרה של מחלה או כל סיבה אחרת שהתקליטן לא יכול להגיע ביום האירוע עצמו, והוא יודע על כך מראש. מה קורה אם במהלך האירוע הוא חייב ללכת (במקרה של סיבה לא צפוייה).

מה קורה במקרה של ביטול מצד התקליטן. האם יש פיצוי כספי, מציאת מחליף שיתאים לצרכים שלכם ויהיה לשביעות רצונכם וכיסכם. כל התנאים אמורים להיות מוסכמים על בני הזוג ובאישורם.

מה קורה במידה ולא נמצא מחליף לשביעת רצונכם – להכניס סעיף בחוזה שהתקליטן אמור להחזיר לכם את עלות המקדמות שכבר שולמו ו/או פיצוי כספי.

מה קורה אם אתם מחליטים לבטל. אילו תנאי ביטול חלים עליכם וכמה זמן מראש עליכם להודיע על ביטול.

חוזה, מחיר והסדרי תשלומים

תשלומים – מתי מתבצעים התשלומים ומהם האחוזים המשולמים. במקרה של ביטול, מה גובה ההחזר הכספי. במידה וניתנו אי אלו תשלומים בשקים דחויים יש להכניס זאת לחוזה.

מהם תנאי התשלום והמקדמות – חשוב להשאיר סכום מסויים לסיום המוצלח של האירוע.

שק ביטחון – במידה וניתן שק בטחון לספק – להכניס סעיף בחוזה על תנאי פרעונו.

האם העלות כוללת מע"מ.

האם לתקליטן יש עוזר והאם יש עלות נוספת עבורו.

האם יש הבדל מבחינת המחיר בהתאם ליום הנבחר (האם משלמים על חמישי/שישי יותר).

האם יש תוספת תשלום עבור נסיעות.

חשוב לחתום (ולהכניס ידנית לחוזה הסטנדרטי) סיכומים שנעשו בכתב או בעל פה. חשוב לקחת בחשבון שהחוזה הוא כללי ולרוב אינו כולל את כל הפרמטרים.

לקרוא את האותיות הקטנות – חשוב לקחת את החוזה הביתה, לפני החתימה, ולעבור עליו ביסודיות.

מה קורה במקרה של ביטול, הן שלכם והן של התקליטן.

תנאי ביטול/דחיית האירוע – מהם תנאי הביטול ומה גובה ההחזר במקרה של ביטול (לפי הסמיכות לאירוע).

חשוב להכניס בתנאי הביטול, למעט כוח עליון, מצב בטחוני, מוות וכדומה גם מצב בריאותי של אחד הקרובים מדרגה ראשונה/שניה.

אם אתם מתחתנים בשטח – האם יש משהו שעליכם לדעת מבחינת התקליטן. האם הוא צריך להיערך עם ציוד אחר/שונה והאם אתם צריכים להכין דברים מיוחדים בשבילו.

תשלום לאקו"ם ולפידרציות – באחריות מי ומה העלות.

מי משלם עבור חיבורים למערכת ההגברה (כדי שלא יווצר מצב שמשלמים פעמיים, בעיקר אם מדובר בתקליטן "מהמומלצים")

ציוד

באיזה ציוד משתמשים והאם יש ציוד גיבוי.

האם התקליטן צריך במה (הגבהה) ואם כן, מה גודלה.

אם אתם זקוקים למסך/מקרן/מיקרופונים – לוודא שיש ואם לא, יש לקחת בחשבון שצריך לשכור (מומלץ לוודא גם מול אולם האירועים).

זמנים

האם יש הגבלה על שעות העבודה. אם יש הגבלה, האם אפשר לשלם על שעות נוספות. אם כן, מהי העלות.

האם יש גמישות בשעות ההתחלה והסיום.

מהו לוח הזמנים המומלץ מבחינת התקליטן (בדרך כלל התקליטנים יודעים איך לנהל בצורה הטובה ביותר את לו"ז האירוע).

כמה זמן התקליטן ממליץ לשריין לכל חלק באירוע (קבלת פנים, חופה, אוכל וכיוב').

תוצרים

האם התקליטן מספק דיסק עם השירים מהאירוע כמזכרת.

כללי

קחו בחשבון שהתקליטן שלכם צריך לאכול ולשתות במהלך היום והאירוע. שוב, אני ממליצה לציין בפני התקליטן שהוא מוזמן לאכול במהלך האירוע. זה יוסיף להרגשה הטובה. וספק מרוצה יעשה מעל ומעבר. קבלת פנים זאת הזדמנות מצויינת לחטוף משהו לאכול.

אם חשוב לכם שיהיו באירוע שירים נבחרים, הכינו מראש את רשימת השירים שאתם רוצים שישולבו והעבירו את זה בכתב.

הכינו מראש רשימת שירים שאתם לא רוצים שישולבו באירוע והעבירו את זה בכתב.

רצוי לקבוע סימן, שמוסכם על שניכם, שאם במהלך האירוע התקליטן שם סגנון מוסיקלי ו/או שיר שאתם ממש לא אוהבים, תוכלו לסמן לו בכדי שהוא ידע ויוכל להחליף.

תקליטן טוב הוא תקליטן שיודע לשלב את המוסיקה הנכונה בחלקים השונים של האירוע ויודע להחזיק את רחבת הריקודים מלאה, גם כשסגנונות המוסיקה שונים משלו וגם אם בני הזוג שמים יותר דגש ומכתיבים את רשימת השירים והסגנון המוסיקלי.

למרות האמור, חשוב לתת תקליטן לבצע את עבודתו. זה המקצוע שלו ולכן בחרתם אותו. יש לתת לו חופש פעולה. רק כך הוא יוכל להיות יצירתי, מגוון ולנהל את האירוע בהתאם לניסיונו המקצועי ולידע שלו.

יש לקחת בחשבון שאירוע מוצלח הוא אירוע שבו יש איזון בין סגנון המוסיקה שאתם אוהבים לבין סגנון המוסיקה שמתאים לקהל האורחים שלכם (וההורים שלכם). תקליטן טוב ידע להבין את הצרכים ולנווט נכון בין האהבות והעדפות של כולם.

שירים לרגעים החשובים – העבירו בכתב לפני האירוע את השירים שאתם רוצים שינוגנו בזמן ההליכה לחופה, שבירת הכוס, סלואו ראשון, שיר סיום וכדומה. כמו כן, זה המקום להדגיש אם אתם רוצים שהשיר יתחיל מאמצע השיר או יסתיים בפזמון השני. אפשר ורצוי להתייעץ ולהחליט יחד עם התקליטן.

התקליטן צריך ללוות אתכם לאורך כל התהליך – מזמן חתימת החוזה ועד לסיום האירוע, כולל עזרה בבחירת השירים לקליפים ולסרטונים.

הדגשים לאחר חתימת החוזה

בשבוע שלפני האירוע, מומלץ להכין רשימה מסודרת ולשלוח במייל או לתת לתקליטן. מהם ההדגשים שחשוב לכם שיקרו בזמן האירוע, לוח זמנים מסודר וכיוב'. במידה ואתם ממנים אחראי מטעמכם, חשוב ליידע את התקליטן בשמו ואף לעשות היכרות קצרה ביניהם לפני האירוע.

באם חשוב לכם שהאורחים לא יכתיבו לתקליטן שירים או סגנון מוסיקה יש להודיע על כך מראש.

בשבוע שלפני האירוע מומלץ להרים טלפון ולשלוח מייל בכדי לוודא שכל הקצוות סגורים – מקום האירוע (וכתובת המקום), שעת האירוע, שעת ההגעה, שעת סיום משוערת וכדומה.

אם יש לכם "טקס" או משהו של החבר'ה ואתם רוצים שיהיה לזה מקום בלו"ז, חשוב להגיד.

אם אתם מעניקים טבעות שלא במעמד החופה, ואתם רוצים שיהיה לזה מקום בלו"ז, חשוב להגיד.

הידעתם?

ראשי התיבות של dj = Disc Jockey


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s