מאורסת? שאלות שאת חייבת לשאול את עצמך


לצערינו, לא תמיד את מגיעה לאירוסין מהסיבות הנכונות (לחץ של הסביבה, פחד להישאר רווקה, ביטחון עצמי נמוך בנוגע לזוגיות, פשרה ועוד). אז לפני שאת צועדת לעבר החופה, שאלי את עצמך מספר שאלות חשובות. התשובות עליהן (שהן אישיות לגמרי) יעזרו לך להבין אם בחרת נכון, אם את מוכנה לנישואין, על כל המשתמע מכך, והאם את מוכנה להתחייבות ולמחוייבות. בדיקה כזאת עם עצמך תעזור לך להבין האם בחרת בחירה אמיתית מהסיבות הנכונות ויכולה למנוע טעות גדולה בהמשך.

האם אני מאושרת?

למרות שזאת לכאורה שאלה שהתשובה עליה צריכה להיות "כן" לא תמיד זה כך. יש כלות שמתחתנות למרות שהן לא מאושרות. לפעמים ההתרגשות רק מהמחשבה להיות נשואה או להתחתן דוחקת את נושא האושר האמיתי הצידה. אם את לא מאושרת (באמיתי) מהזוגיות שלך, החתונה ו/או הנישואין לא יפתרו את הבעיה ויהפכו אותך למאושרת, להיפך. זה נכון שתכנון החתונה מכניס עניין והתרגשות לחיים, אבל צריך לזכור שגם קשיים נכנסים לתהליך ואת צריכה להיות בתוך מערכת יחסים יציבה, תומכת, אוהבת וטובה בכדי לעבור את התקופה הזאת בצורה בונה. בנוסף, צריך לחשוב גם על העתיד, כמובן. מה יקרה עם האושר שלך לאחר החתונה? סביר להניח שאם את לא מאושרת לפני החתונה לא תהיי מאושרת גם אחריה.

בלוגזין עד החתונה
האם את מאושרת?

למה אני מתחתנת?

שאלי את עצמך האם את מתחתנת בגלל שאת מאוהבת ומרגישה שאת מוכנה לצעד הבא או בגלל שאת מפחדת להיות לבד/בלחץ ממה יגידו/לוחצים עליך להתחתן וכדומה. אם את מתחתנת עם מישהו בגלל סיבות אחרות ולא בגלל האהבה (אנחנו לוקחים בחשבון שאהבה חשובה אך היא לא הפרמטר היחיד שיעזור לנישואין להצליח), אולי שווה לחשוב על כל רעיון הנישואין שוב. סביר להניח שאם את מתחתנת רק בגלל שאת חושבת שהאלטרנטיבה האחרת (הלחץ שמופעל עליך וה"סכנה" להישאר לבד) גרועה יותר, תרגישי בעתיד שאת חיה חיים מפוספסים. מה גם שזה לא פייר כלפי מי שאת אמורה להתחתן איתו.

בלוגזין עד החתונה

האם אני תמיד נשארת אני?

האם הזוגיות הזאת טובה לך ומאפשרת לך להיות את, בלי מסיכות? האם את אדם טוב יותר בזוגיות הזאת? האם הזוגיות הזאת מוציאה ממך את הטוב? אם המערכת הזוגית שבה את נמצאת לא מאפשרת לך להיות מי שאת, את צריכה לשנות את עצמך ולעטות מסיכות בכדי להישאר שם, כנראה זאת לא המערכת הזוגית שבה את צריכה להישאר. מערכת יחסים טובה ובן זוג תומך צריכים להוציא ממך את הטוב, לחדד את החוזקות שלך ולהכיל את החולשות שלך. בן הזוג שלך צריך לאפשר לך להיות את מבלי שתרגישי לא בנוח/לא מספיק טובה/לא מספיק שווה.

האם שניכם רואים את אותו העתיד?

אם אתם מתכננים להתחתן, סביר להניח שהחלטתם לבלות את שארית חייכם יחד. אך מה עם התוכניות לעתיד? האם דיברתם על איך העתיד שלכם יראה? האם הצבתם לעצמכם מטרות כזוג וכיחידים? האם שניכם רוצים ילדים? איזה חינוך הם יקבלו? איך אתם רואים את עצמכם מתפתחים מבחינה מקצועית ואיך זה ישפיע על המערכת המשפחתית? איפה תגורו? לא משנה מה תהיינה התשובות. העיקר זה השיח סביב העתיד. יכול להיות שלא תסכימו על כל הדברים, וזה בסדר. אבל השאלות האלה ואחרות צריכות להישאל לפני הנישואין, ואולי כדאי לחשוב גם על הסכם זוגיות וחיים משותפים. אתם צריכים, באופן כללי, לראות שאתם משדרים על אותו הגל והפערים לא גדולים מידי (כאלה שלא ניתנים לגישור). בכל מערכת זוגית יש מחלוקות וצריך לוותר – האם את מוכנה לויתורים, האם הוא מוכן לויתורים?

האם אתם סומכים אחד על השני?

אמון ותחושת ביטחון חשובים מאוד להצלחת הנישואין. כל יום אנחנו שומעים על נשים וגברים נבגדים/ות ובוגדים/ות (ואנחנו לא מדברים רק על הנושא המיני). אם יש לך תחושות לא טובות בקשר לאמון בו או אם "תפסת" אותו בוגד בך או באמונך במהלך תקופת הזוגיות שלכם, כדאי לעשות חושבים שוב.

האם אתם מכבדים האחד את השניה?

בואו נודה בזה, אף אחד לא מושלם. סביר להניח שיש דברים שאתם רוצים לשנות אחד אצל השניה, אבל אם אוהבים ומכבדים, אתם תהנו האחד מהשניה על אף ולמרות ״המגרעות״. שניכם צריכים להרגיש מספיק בטוחים ולהביא את עצמכם לתוך הנישואין בלי מסיכות. מילת המפתח היא כבוד. אם תדעו להכיל ולכבד אחד את השניה, תדעו לריב מבלי לפגוע, תדעו להעיר ולהאיר מבלי לדרוך על כבוד בן/בת הזוג שלכם ולהחריב את נפשו/ה, הדרך להצלחה כמעט מובטחת.

איך אתם תומכים האחד בשניה?

החיים מובילים אותנו לכל מיני מצבים וסיטואציות שלא בהכרח אנחנו מוכנים להם – הריון בלתי צפוי, פיטורין מהעבודה, בעיות כלכליות, מחלה, מוות של אדם קרוב ואהוב ועוד (לא עלינו לכל הנ"ל!). במצבים האלה של החיים הרבה פעמים נמדדת החברות האמיתית. האם את חושבת שבן הזוג שלך יהיה לצידך ויתמוך בצורה אמיתית וכפי שאת מצפה שיתמוך?

בלוגזין עד החתונה

איך אתם שומרים על זוגיות טובה?

לא קל לשמור על הזוגיות. צריך לעבוד עליה ולתחזק אותה כל הזמן. כשנכנסים לשגרת החיים (עבודה, ילדים, בית), לפעמים ה'זיקוקים' נעלמים, ואז ה"עבודה" על הזוגיות הופכת לקשה יותר ומאתגרת. אם את רוצה נישואין בריאים ומאושרים, שניכם צריכים להשקיע במערכת הזוגית שלכם.

דת, אמונה ותפיסת עולם

גם אם שניכם מגיעים מאותה הסביבה קיימים הבדלים בהשקפות, באהבות, בחינוך, בתרבות, בתפיסת הערכים, באורח החיים, במסורת ובדת. לרוב, כל אלה לא מפריעים בתחילת הקשר וגם לאחר מכן, אולם כשנוספים ילדים לתוך המערכת המשפחתית, ועניין החינוך עולה על הפרק, מתגלים הקשיים. מומלץ בחום לערוך שיחה על המשך הדרך, עם דגש על הנחלת הנ"ל לדור העתיד.

בלוגזין עד החתונה

האם זה הזמן הנכון?

timing is everything! לפעמים צריך להיות במקום הנכון ובזמן הנכון בכדי שדברים יסתדרו. אל תמהרי יותר מידי וגם אל תחכי יותר מידי. הקדישי והשקיעי זמן בשביל להכיר את האדם איתו את עתידה להתחתן. נסי לחדור לשכבות הכי עמוקות שלו בכדי לנסות ולהכיר אותו ואת צדדיו הכי טוב שאת יכולה. אומרים שאהבה לפעמים מעוורת. האם את מסנוורת ופועלת לפי הלב בלבד או שאת מסוגלת להכניס גם שיקולים רציוניליים לתוך שיקולי הנישואין ובניית הבית.

האם אני רוצה להזדקן איתו?

בלוגזין עד החתונה

אם ענית "כן" על רוב השאלות, את מוכנה! תהיינה תמיד ספקות וצריך לבחון בכל פעם מחדש האם המערכת הזוגית שבה אני נמצאת מתאימה לך. השאלות האלה נכונות גם לעתיד. אל תפסיקי לשאול ולבחון. אם משהו מפריע, צריך לשנות ולעבוד בכדי להיות מאושרים.

ולמרות זאת, צריך לקחת בחשבון שתקופת האירוסין היא סוג של רכבת הרים רגשית. לפעמים את מרגישה שאת נמשכת לכל הכיוונים ולכן זה יכול להשפיע על הרגשות, התחושות והתהיות לגבי המשך הדרך. רק לך יש את התשובות, וגם אם יש ספק, חשוב לבחון מאיפה אותו ספק מגיע והאם הספקות ניתנים לתיקון או שיש להם פתרון. גם אם לא ענית "כן" על כל השאלות, זה בסדר. העיקר שאת עושה החלטות מושכלות ומוכנה לחיות גם עם ה"לא".

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s